W związku z szerzącą się epidemią COVID-19 szczególną uwagę należy przykładać do higieny, nie tylko własnych rąk, ale również przedmiotów użytku codziennego na których również gromadzą się zarazki.Nie bez powodu zewsząd dobiegają do nas apele o higienę rąk. Jak na wszystkich podręcznych przedmiotach - tak również na naszych latarkach - gromadzą się bakterie, zarazki i grzyby i choć o koronawirusie wiemy, że przenosi sie drogą kropelkową, jest w stanie również przetrwać przez pewien czas na przedmiotach codziennego użytku. Higiena i dezynfekcja latarki będzie szczególnie ważna dla tych, dla których latarka jest narzędziem pracy.
Jak zadbać o higienę i dezynfekcje latarki
Latarki nie tylko spędzają dużo czasu w naszych dłoniach, zwłaszcza latarki ręczne, ale również bywają odkładane na powierzchnie, o których czystości trudno stwierdzić, a czasem po prostu muszą się ubrudzić. Z naszych dłoni na latarkę przenosi się wiele bakterii, grzybów, mogą to być i wirusy - jak koronawirus - a emitowane przez nasze ciało ciepło, czyni z rękojeści latarki istną ich hodowlę. Jak zatem zadbać o higienę latarki? Jak zdezynfekować latarkę?
Najlepiej wyposażyć się w podręczne środki do dezynfekcji jak żele antybakteryjne. Wcierajmy je nie tylko w nasze dłonie, ale również w rękojeść latarki. Kolejnym pomysłem na utrzymanie higieny latarki mogą być gaziki nasączane alkoholem izopropylowym. Aby chronić latarkę przed bakteriami można również zastosować mechaniczne środki ochrony - jak pokrywanie rękojeści folią bądź lateksem. Oczywiście, muszą one być co jakiś czas wymieniane, a w trakcie wymiany należy latarkę prewencyjnie odkazić gazikami lub żelem antybakteryjnym.
Higiena rąk = higiena latarki
Tak jak dezynfekujemy własne ręce i chronimy je lateksowymi rękawiczkami przed kontaktem z bakteriami lub koronawirusem, tak należy dbać o higienę latarki. Przecierajmy ją co jakiś czas żelem antybakteryjnym, stosujmy dodatkowe okrycie w postaci folii spożywczej czy lateksu (choćby rękawiczki) i podobnie zabezpieczajmy swoje dłonie. Pamiętajmy również, że tuż przed powrotem do domu, należy się pozbyć zużytych narzędzi przeciwwirusowych, i jeszcze raz odkazić ręce oraz latarkę żelem antybakteryjnym lub gazikiem nasączonym alkoholem izopropylowym. Pamiętajmy tylko, aby nie przesadzać z ilością żelu lub innych preparatów odkażających w czasie dezynfekcji latarki, z uwagi na jej szczelność.
W obecnym stanie epidemiologicznym koniecznym jest zadbanie o siebie i higienę przedmiotów przez nas używanych. Zachowując ostrożność i świadomość istniejącego ryzyka podczas przebywania poza domem, zwalczamy rozszerzanie się epidemii koronawirusa.