Do czego służy tryb stroboskopowy w latarce?

Intensywne, powtarzalne rozbłyski. Drażniące wzrok, użyteczne w chwili zagrożenia i odznaczające się wysokimi walorami artystycznymi. Czym jest tryb stroboskopowy i jak z niego korzystać?

Tryb stroboskopowy - czym jest?

Tryb stroboskopowy pozwala na wygenerowanie silnych rozbłysków świetlnych o zmiennej, zależnej od urządzenia, częstotliwości. W zależności od natężenia wiązek światła, światło migające, tworzące efekt stroboskopowy, może być wykorzystywane na rozmaite sposoby. Najpopularniejsze zastosowania to:

1. Funkcja samoobronna

Intensywne migotanie może podrażnić zmysł wzroku i wywołać silne uczucie dyskomfortu. Przez wzgląd na specyfikę działania, latarka wyposażona w tryb stroboskopowy może posłużyć jako skuteczne narzędzie zdolne do odstraszenia nacierającego napastnika lub agresywnego zwerzęcia.

W tryb stroboskopowy wyposażona jest znaczna część latarek taktycznych. Latarki taktyczne, ze względu na swoje specjalistyczne przeznaczenie, charakteryzują się ponadto wzmocnioną budową, dostosowaną do niestandardowych, bardziej wymagających warunków.

2. Poszukiwania/ustalanie położenia

Generowanie silnych, intensywnych błysków, to doskonały sposób na zaznaczenie swojej obecności na dużym, otwartym obszarze. Omawiane działanie może być użyteczne zarówno w chwili, gdy jest wykorzystywane przez ekipę poszukiwawczą, jak i zagubioną osobę.

W rękach sprawnego użytkownika latarka z funkcją trybu stroboskopowego może posłużyć do zmylenia pościgu lub ukrycia swojej lokalizacji. Odstępy między błyskami mogą być każdorazowo wykorzystywane do zmiany położenia latarki, co w rezultacie utrudni namierzenie dokładnej lokalizacji jej właściciela. Omawiana taktyka jest wykorzystywana m.in. przez policję.

3. Walory artystyczne

Zjawisko efektu stroboskopowego jest powszechnie wykorzystywane w sferze kultury i rozrywki. Migoczące światła dyskotekowe, efekty specjalne w kinie i skokowego poruszania się postaci teatralnych, to wszystko zasługa odpowiednio skalibrowanego źródła światła.

Odpowiednie wykorzystanie trybu stroboskopowego może posłużyć do wykreowania iluzji wizualnych. Za ich sprawą płynnie poruszająca się postać jawić się będzie widzowi jako spowolniona lub całkowicie zatrzymana.

Omawiane zjawisko doskonale ilustruje zamieszczona poniżej grafika:

By Zureks - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8773856.

Latarki z trybem stroboskopowym - polecane modele

Przy wyborze latarki z trybem stroboskopowym należy zwrócić szczególną uwagę na jej parametry. Jakość wykonania, ilość lumenów, czy nawet odpowiednie połączenie podzespołów. Każdy komponent może znacząco wpłynąć na jakość generowanego światła, a tym samym na skuteczność generowanych przez latarkę rozbłysków. Poniżej przedstawiono wybrane modele latarek, które za sprawą korzystnej relacji ceny do jakości wykonania znacząco wyróżniają się na tle licznej konkurencji.

Latarka Fenix TK90

Latarka Fenix TK09 to funkcjonalny i niezawodny produkt, którego wysokojakościowe wykonanie znajduje odzwierciedlenie w nietuzinkowych możliwościach oświetlenia. Za sprawą wbudowanej diody Cree XP-L o jasności 900 lumenów, latarka może poszczycić się rekordowym zasięgiem o wartości 310 metrów. Ponadto do dyspozycji użytkownika pozostają trzy tryby jasności, gdzie w trybie niskim długość działania urządzenia wynosi całe 37 godzin. Tym co wyróżnia latarkę Fenix TK09 na tle konkurencji są dwa, opcjonalne tryby zasilania. Baterie czy tryb akumulatorowy? Wybór leży po stronie użytkownika.

Latarka Nitecore P36

Latarka Nitecore P36, to produkt premium, który wyróżnia się na tle konkurencji za sprawą niekonwencjonalnych, wysokojakościowych rozwiązań oraz nowatorskiej myśli technologicznej. Wygodny uchwyt, światło o wartości 2000 lumenów i 300 metrów skutecznego oświetlenia, co jeszcze skrywa w sobie latarka Nitecore P36?

Latarka Nitecore P36, to wytrzymały produkt, w całości zabezpieczony przed obrażeniami i niesprzyjającym wpływem środowiska. Wydajna dioda Cree XMT-G2 została całościowo osłonięta przez soczewką ze szkła mineralnego, a do budowy wytrzymałej konstrukcji posłużyło aluminium lotnicze, dodatkowo pokryte anodyzacją HAIII. Latarka odznacza się ponadto wodoszczelnością (IPX8), a umiejętnie poprowadzona elektryka chroni ją przed odwróconą polaryzacją i utratą pojemności. Całość dopełniają 4 tryby światła, z których najniższy zapewnia 325 godzin nieprzerwanej pracy produktu. Należy także wspomnieć o źródłach zasilania. W zależności od predyspozycji właściciela - Latarka Nitecore może zostać zasilona przez akumulatory 18650 lub baterie RCR123.

Latarka z trybem stroboskopowym, to użyteczne urządzenie, charakteryzujące się mnogością potencjalnych zastosowań. Odparcie potencjalnego zagrożenia, zabawa światłem, a może prowadzenie akcji poszukiwawczej? Latarka może przydać się wszędzie, a jej przydatność zależna jest wyłącznie od potrzeb i kreatywności jej właściciela.