W dzisiejszych czasach dysponujemy obfitym spektrum źródeł światła, które znajdują swoje zastosowanie również latarkach LED. Snop emitowanego światła zależy od budowy latarki, która z kolei determinowana jest, między innymi, jej funkcją. Jak więc odnaleźć się w morzu dostępnych na rynku latarek?
W zależności od ich dedykowanej funkcji, różne parametry latarki ulegają zmianie: skupienie strumienia światła, zasięg, tryby pracy czy moc świetlna. Najczęściej rozpatrywanym parametrem jest zasięg latarki. Jaki wybrać? Możemy dopasować latarkę do swoich potrzeb, wystarczy je sprecyzować. Przygotowaliśmy więc dla Państwa krótki przewodnik po tym, jak różnią się funkcje latarki LED zależnie od jej zasięgu.
Zasięg latarki - co na niego wpływa?
Oczywiście, na zasięg latarki wpływa typ i budowa jej reflektora. Zasadniczo, wyróżnia się ich dwa typy: gładki (SMO) oraz teksturowany (OP). Reflektor gładki, stąd jego nazwa, ma lustrzaną powierzchnię, którą charakteryzuje emitowany długi snop skupionego światła. Taki reflektor oświetla to, co daleko przed nami, jednak w trakcie oświetlania przedmiotów znajdujących się blisko nas może okazać się nieco mniej sprawnym narzędziem, oślepiając i “prześwietlając” dany obiekt. Reflektory OP mają przyjemniejsze dla oka światło, lecz mniejszy zasięg. Doświetają za to nasze najbliższe otoczenie lepiej niż reflektory SMO, poprzez rozproszenie swiatła na boki.
Latarki LED o dalekim zasięgu
Relfektor SMO (SMO - smooth) o gładkiej powierzchni, emitujący silny snop światła, znajdzie zastosowanie w latarkach z dużym, dalekim zasięgiem. Taki reflektor zapewnia doświetlenie ciemnych zakątków, bez konieczności zbliżania się do nich. Niezwykle przydatny wśród służb specjalnych czy w firmach ochroniarskich. Latarka z reflektorem SMO pozwala na skontrolowanie okolicy, omiatając ją długim i mocnym strumieniem światła, który określa się mianem “throw”. Najczęściej reflektory tego typu stosowane są w tzw. szperaczach, czyli jak nazwa sugeruje, latarkach do przeczesywania terenu. W reflektorach SMO stosuje się zazwyczaj diody LED ze względu na ich trwałość i żywotność. Wadą latarek o dalekim zasięgu może być ich krótki czas pracy: aby wyprodukować tak silny strumień światła, latarka musi zużyć dużo energii. Jest to jednak kwestia dobrego przygotowania: zawsze można mieć pod ręką drugi akumulator.
LATARKA LED MACTRONIC BLITZ K3
Mactronic Blitz K3 to przykład niezwykle mocnej, akumulatorowej latarki LED, o pojemności aż 5000mAh. Zastosowane w niej diody (Cree XHP White LED) zapewniają jasność 3000 lumenów i zasięg do 375 metrów. Do pełnego naładowania latarki potrzebujemy 8 godzin. Jest to bardzo poręczna, taktyczna latarka, która zapewni daleki zasięg widoczności.
Latarki LED o bliskim zasięgu
Latarki LED o bliskim zasięgu to głównie latarki codziennego użytku. Od takich latarek oczekuje się przede wszystkim dobrego oświetlenia przestrzeni dookoła nas, w czym pomocny jest szerszy, bardziej rozproszony strumień światła - który określa się mianem “flood”. Reflektory dające szeroki strumień światła - reflektory OP- sprawdzają się w czołówkach i latarkach ręcznych do codziennego użytku. Latarki LED o bliskim zasięgu są pomocne w pracach warsztatowych, spacerze po lesie czy doświetleniu pomieszczenia w razie awarii prądu. Latarki tego typu zazwyczaj mają kilka trybów pracy. Czasem, szczególnie w latarkach czołowych, producenci zamieszczają oba typy oświetlenia, które można stosować wymiennie. Wówczas, główny strumień światła oświetla naszą drogę daleko w przód, a poboczne mniejsze diody oświetlają to co po naszych bokach.
LATARKA CZOŁOWA FENIX HM65R
Latarka czołowa Fenix HM65R to wielofunkcyjna czołówka o dwóch źródłach światła odpowiadających za bliski oraz daleki zasięg widoczności. Obie diody LED mają niezależne włączniki; Mniejsza z nich emituje rozproszone światło o krótkim zasięgu i działa w trzech trybach. Główna, silniejsza dioda emituje skupione światło (o zasięgu do 140 metrów) i operuje w 5 trybach, co łącznie z diodą mniejszą pozwala nam na gładkie przejścia między kolejnymi trybami świecenia.
Zasięg latarki jest nierozerwalnie powiązany ze skupieniem wiązki światła, którą latarka emituje. Możemy wybrać latarkę z dalekim lub bliskim zasięgiem sugerując się tym jakie zadanie ma pełnić.