Pojedynek - latarka akumulatorova vs latarka bateryjna

Latarka akumulatorova vs latarka bateryjna

   Jeśli zastanawiasz się, którą latarkę wybrać – akumulatorową czy bateryjną – dobrze trafiłeś. Postaramy się rozjaśnić istotne różnice i zastosowania powyższych rodzajów zasilania, tak aby ułatwić Ci to zadanie.

   Przede wszystkim, nie można jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj zasilania jest lepszy. Wszystko zależy od charakteru użytkowania latarki oraz okoliczności w jakich będziemy z niej korzystać. Wyobraźmy sobie, że planujemy wyjazd na camping. Spodziewamy się obcowania z naturą, nocowania pod gołym niebem oraz … braku prądu. Oczywistym jest, że w takiej sytuacji lepiej sprawdzi się ledowa latarka bateryjna. Nie wymaga ładowania, wystarczy zabrać ze sobą baterie, które szybko wymienimy w razie potrzeby. Co innego, gdy jesteśmy pewni stałego dostępu do prądu, a kupowanie i wymiana baterii jest nie tylko mniej ekonomiczna, ale i uciążliwa.

   Co z ceną? Latarki bateryjne są często tańsze od akumulatorowych. Generują jednak późniejsze koszty związane z koniecznością zakupu baterii. Ciężko powiedzieć, który zakup okaże się bardziej ekonomiczny w dłuższej perspektywie czasu. Wszystko zależy także od częstotliwości użytkowania latarki. Jeśli wiemy, że będziemy korzystać z niej sporadycznie - w związku z czym wymiana baterii nie będzie potrzebna tak często - możemy zostać przy opcji bateryjnej. Jeśli jednak latarka będzie towarzyszyła nam codziennie, lepiej zainwestować w wersję akumulatorową.

   Jak sprawa ma się w aspekcie czasowym? Wymiana baterii jest oczywiście szybsza niż ładowanie akumulatora. Na szczęście to ulega zmianie – nowsze modele mają znacznie krótszy czas ładowania niż ich poprzedniki. W dalszym ciągu jest on jednak dłuższy niż kilkunastosekundowy proces wymiany baterii. I znowu – wszystko jest zależne od warunków, w których użytkowana będzie latarka. Jeśli mamy możliwość ładowania jej np. nocą, długi czas z tym związany nie będzie stanowił problemu. Co więcej, latarki akumulatorowe może i dłużej się ładuje, ale charakteryzuje je także dłuższy czas pracy, niż w przypadku modeli bateryjnych.

   Wyróżniliśmy kilka modeli latarek akumulatorowych oraz bateryjnych, a także takich z możliwością zasilania na dwa sposoby. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem.
 

Latarka czołowa Ledlenser H5

   Czołówka od renomowanej niemieckiej marki to przykład solidnej latarki bateryjnej. Wystarczą 3 baterie micro AAA, aby cieszyć się jej pracą nawet przez 20 godzin. Jest to model iście uniwersalny – uwielbiają go biegacze, rowerzyści i zwolennicy wspinaczki. Ledlenser H5 z diodą Xtreme Power LED zapewni nam oświetlenie o mocy 25 lumenów w zasięgu 70 metrów. Dodatkowo, posiada czerwoną diodę umieszczoną na tyle latarki, która zwiększy widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Komfort użytkowania zapewnia możliwość regulacji głowicy – z łatwością nakierujesz światło w pożądane miejsce. Co jeszcze? Opatentowany Advanced Focus System pozwoli Ci wyregulować wiązkę światła – od skupionej o dalekim zasięgu do szerokiej oświetlającej bliskie otoczenie. Wszystko odbywa się za pomocą Front Switch – tylko jednego przycisku. Wreszcie, latarka ledowa jest odporna na zachlapania, w tym lekki deszcz, czego dowodem jest klasa wodoodporności IPX4. Producent zadbał o użytkowników i dołączył do zestawu komplet baterii.

Latarka policyjna Mactronic EXPERT 03

   Kolejną propozycją latarki bateryjnej jest model Expert 03 od marki Mactronic. Wykonana została z trwałego i odpornego na uszkodzenia aluminium, które tak jak w przypadku Ledlenser jest odporne na zachlapania w klasie IPX4 oraz upadki z wysokości 1 metra. Ten model jest jednak mocniejszy – oferuje światło o sile 300 lumenów i zasięgu 374 metrów. Do uruchomienia latarki potrzebujemy 3 baterii D. Na jednym komplecie latarka zapewni nieprzerwaną pracę nawet przez 35 godzin. Co ciekawe, posiada różne tryby. Oprócz 2 standardowych (25% i 100% mocy), ma także Strobo generujący oślepiające rozbłyski służące do samoobrony. Latarka ledowa posiada poliwęglanową soczewkę odporną na zadrapania i stłuczenia. Expert 03 nie należy do lekkich. Dzięki swoim gabarytom i funkcjom sprawdzi się także jako latarka policyjna.

Latarka czołowa Nitecore HC60

   Przejdźmy do propozycji akumulatorowych. Chociaż, właściwie Nitecore HC60 pozostawia nam wybór. Możemy zasilać latarkę zarówno wykorzystując zawarty w zestawie akumulator 18650, jak i 2 baterie CR123. Model imponuje długością czasu pracy – przy użyciu najbardziej oszczędnego z trybów wynosi on 680 (!) godzin. Dioda Cree XM-L2 U2 to zapewnienie jasnego oświetlenia o mocy aż 1000 lumenów i zasięgu 117 metrów. Czołówka jest bardzo wytrzymała. Nie zaszkodzi jej nawet 30 minutowe zanurzenie w wodzie na głębokość 1 metra. Obsługuje się ją za pomocą tylko jednego przycisku. Do wyboru pozostaje 7 trybów: 1000lm, 420lm, 210lm, 38lm, 1lm, S.O.S oraz Strobo. Tryb Strobo znamy już z poprzedniej latarki, a co zapewni nam S.O.S? Pomoc w sytuacji zagrożenia lub zagubienia. Latarka wyemituje sygnały świetlne zgodne z kodem alfabetu Morse’a. Dodatkowo, HC60 wyposażona została w lokalizator. Trzeba przyznać, że ten model to czołówka z prawdziwego zdarzenia.

Latarka Nitecore MT21C

   Do naszego zestawienia wpada kolejny model od Nitecore. Nie bez powodu wybraliśmy latarkę tej marki. Znów 1000 lumenów i znów duży zasięg – 184 metry. Latarka akumulatorowa zasilana jednostką 18650, pracuje także przy użyciu 2 baterii CR123. Wybór mocy odbywa się pomiędzy 5 trybami świecenia. W najbardziej oszczędnym z nich działa nawet 700 (!) godzin. Dodatkowo, urządzenie tak jak swoja poprzedniczka posiada funkcje S.O.S, Strobo i lokalizator. Ten model ma jednak lepszy certyfikat wodoszczelności – IPX8 pozwala na zanurzenie latarki w wodzie na głębokość 2 metrów. Nitecore wyposażona została w ruchomą głowicę oraz magnetyczną końcówkę. Dzięki niej z łatwością zaczepisz latarkę o metalowe powierzchnie, np. karoserię samochodu. Stosunek jakości do ceny jest w przypadku tego modelu nadzwyczaj dobry.