Wybierasz się na biwak? Przegląd latarek campingowych

Wybierasz się na biwak? Przegląd latarek campingowych

Choć biwaki najczęściej mają miejsce latem, to są popularne przez cały rok. Dlatego warto wiedzieć które latarki campingowe są najlepsze w różnych sytuacjach. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Państwa przegląd najciekawszych produktów.

 

Czym są latarki campingowe?

Latarki campingowe różnią się od klasycznych w ilości możliwych zastosowań. O ile latarka ręczna LED służy nam zazwyczaj w podstawowych kwestiach takich jak oświetlenie drogi czy ciemnych zakamarków, latarki campingowe łączą w sobie wiele różnych funkcji i pozwalają na dogodne wykorzystywanie w każdym momencie - nie tylko na campingu. 

Najlepsza latarka na camping

Zagadnienie najlepsza latarka na camping jest złożone i wymaga rozbicia go na kilka najważniejszych kwestii. Po pierwsze - moc oświetlenia na biwak. To kwestia fundamentalna i to ten czynnik jest brany jako jeden z najważniejszych przy wyborze sprzętu. Inną jest ilość dodatkowych funkcji takich jak S.O.S czy stroboskop. Ważnym aspektem przy temacie “oświetlenie na camping” jest też wodoodporność latarki - nigdy nie wiadomo, co spotka nas w trakcie biwakowania, a byłoby świetnie, gdyby latarka nie zawiodła nas w połowie wyjazdu. Do innych popularnych kwestii należy kwestia wyboru baterii i akumulatora; co jest lepsze i co sprawdzi się dobrze w Twoim przypadku?

Latarki campingowe bateryjne

Choć z zasilania bateryjnego korzysta się coraz rzadziej w przypadku latarek ręcznych czy czołowych, to oświetlenie na biwak nadal jest oblegane przez baterie. To dlatego, że latarki na baterie dają możliwość wymiany źródła zasilania w dowolnym momencie. To doskonały pomysł szczególnie w momencie, w którym latarka przestanie działać, a w pobliżu nie ma źródła prądu, do którego można by podpiąć akumulator. Dlatego oświetlenie biwakowe na baterie to bardzo często wybierana opcja.

Oświetlenie kempingowe za małe pieniądze - latarka Falcon Eye Picop

Najtańsze rozwiązanie w naszym dzisiejszym zestawieniu to oświetlenie campingowe Picop od Falcon Eye. Tego typu narzędzie jest wykonane z plastiku, a dzięki małej wadze (jedynie 104 gramy) odnajdzie się nawet w bagażu na daleką podróż. Trzy panele ledowe generują światło o mocy 150 lumenów. Lampa campingowa jest zasilana trzema bateriami AA, na których pracuje nawet 12 godzin. Dodatkowe opcje to hak w podstawie i chowana głowica, co pozwoli na oszczędzenie miejsca w bagażu.

Oświetlenie na biwak Mactronic L-LT-250L

Propozycja od polskiej marki Mactronic to nieco droższa latarka campingowa LED. Ta jest w stanie oświetlić otoczenie na 18 metrów. Pełna moc, którą generuje sprzęt to aż 24 godziny pracy latarki. Jednak latarka na camping pozwala też na ustawienie innych trybów pracy:

niski (220 godzin pracy!) i pulsacyjny (135 godzin). Dzięki temu łatwiej jest wygospodarować energię na oświetlenie otoczenia. Dodatkiem jest tutaj zdejmowana pokrywa i karabińczyk, który łatwo zmieni lampę campingową na lampę sufitową. 

Pływająca lampa campingowa Streamlight Siege

Większa i z innymi możliwościami. Ta ręczna lampa campingowa jest zasilana bateriami typu D i posiada dwa tryby świecenia: białe i czerwone dzięki diodom C4 LED. 

W przypadku wybrania najmocniejszego trybu świecenia (550 lumenów!), latarka będzie pracować 30 godzin. Doskonałym plusem jest to, że lampa pływa, a upuszczona do wody nigdy nie zatonie. Inne tryby pracy to moc 275 lumenów (70 godzin działania) raz 55 lumenów (295 godzin!).

Czerwone światło lampy przyda się w przypadku, gdy chcemy odczytywać dane w ciemności. Przyda się też tryb S.O.S do sygnalizacji w razie krytycznej sytuacji - w tym trybie latarka działa aż 430 godzin. Lampa jest wyposażona także w tryb noktowizji, a osłona nie generuje odbłysków. 

Tak jak poprzedniczki - łatwo ją przekształcić w lampę wiszącą. 

Latarki campingowe zasilane akumulatorem

Akumulatory w lampach campingowych pojawiły się o wiele później niż baterie. Jako, że to nowsza technologia, może warto się jej przyjrzeć i sprawdzić w czym wyprzedza ona klasyczne źródło energii? Często oświetlenie na biwak z akumulatorami jest  zwyczajnie projektowane później, a co za tym idzie - ma więcej nowych, przydatnych udogodnień, których nie mają starsze odpowiedniczki z bateriami. 

Niewielkie oświetlenie campingowe z możliwościami - Nitecore LA30

Najmniejszy z zestawienia produkt to oświetlenie na biwak LA30. Lampka jest bardzo niewielka, a dioda High CRI LED generuje światło o mocy 250 lumenów. Świetną możliwością jest też opcja używania dwóch źródeł energii: akumulatora lub baterii. Ten pierwszy tryb naładujesz za pomocą kabla microUSB, a do używania lampy z bateriami potrzebujesz baterii AA. Lampa jest wyposażona w 3 tryby świecenia, a dodatkowe dwa ze światłem czerwonym, opcją S.O.S i beacon pomogą w każdej awaryjnej sytuacji. Lampka jest odporna na wodę dzięki wodoszczelności na poziomie IP66. Może także bez uszkodzenia spaść z wysokości 1 metra. 

Lampa kempingowa od polskiego producenta - Mactronic Warlock

Polski producent posiada także w ofercie akumulatorowe lampy na camping. Jedną z nich jest Warlock, który został zaprojektowany z myślą o wypadach pod namiot, camping i gdzie tylko chcesz.
Pięć diod ledowych (Cree XP i Nichia) generują dużo światła, które przyda się podczas obozowania. Latarka może skutecznie zostać oblana wodą, a nawet zostać w niej zanurzona - dzięki wodoszczelności na poziomie IPX7, nic jej się nie stanie. 

Przed wyprawą wystarczy naładować lampę za pomocą wejścia USB. Co ciekawe, sprzęt pozwala płynnie regulować jasnością generowaną przez diody ledowe. Do zestawu funkcji dołączona jest też opcja S.O.S, blokada włącznika oraz wskaźnik poziomu naładowania akumulatora. 

Największe możliwości - oświetlenie campingowe Ledlenser ML6 Powerbank

Jak sama nazwa wskazuje, ta lampa oferuje dodatkową możliwość - naładowanie telefonu w razie, gdy jego bateria się wyczerpie. Ten sprzęt oferuje aż 750 lumenów światła, a matowy dyfuzor sprawi, że światło zostanie odpowiednio rozproszone. 8 trybów pracy skutecznie pomaga ustawić odpowiednią moc. 

W najniższym trybie pracy, oświetlenie campingowe pracuje nawet 70 godzin. Do innych ważnych funkcji należy sygnał S.O.S, krótkie zwiększenie jasności, impulsy świetlne, tryb stroboskopowy (do oślepiania napastników). Jak poprzedniczka, ML6 pozwala regulować jasność płynnie. Obudowa wykonana z aluminium jest pokryta fluorescencyjnymi elementami, które pomogą odnaleźć lampę w ciemności.
Podstawa została wyposażona w magnes, który pomoże w przyczepieniu lampy do sufitu przyczepy kempingowej czy innej metalowej powierzchni. 

 

Wybierając oświetlenie campingowe warto przemyśleć swoje potrzeby i wymagania. W wielu przypadkach sprawdzi się prosta latarka campingowa na baterie, jednak często potrzebne jest wiele więcej. Dlatego polecamy oprzeć się na naszych wskazówkach lub sprawdzić ofertę sklepu z latarkami, by rozszerzyć swoją wiedzę i wybrać coś najlepszego dla siebie.