Ledowe Latarki Nitecore seria Explorer – sprzęt dla odkrywców i outdoor-owców

Sprzęt przeznaczony na wyprawę badawczą, ekspedycji mającej na celu spenetrowania jaskini, lub zdobycie jakiegoś szczytu musi być niezawodny i najwyższej jakości. To samo dotyczy źródeł światła, które również powinny znaleźć się w naszym plecaku. Latarka do takich zadań powinna cechować się wytrzymałą obudową, najwyższą klasą szczelności – która bez problemu zniesie upuszczenie do strumienia, czy sadzawki oraz zaoferuje szereg funkcji, które mogą okazać się kluczowe dla bezpieczeństwa wyprawy. Dlatego warto zapoznać się z solidnymi latarkami serii Explorer od Nitecore – przygotowanych na ekstremalne wyzwania.

 

Latarki z serii Explorer – szczelność gwarantowana

 

Ponieważ szukamy latarki do wyprawy w trudny teren, liczymy się z tym że nieraz zmokniemy do suchej nitki i skąpiemy się w niejednym strumieniu. My mamy prawo przemoknąć, ale nasza latarka – nie! W tej kwestii nie ma kompromisów – są w tylko najwyższe wymagania. Wychodzi im naprzeciw model ledowej latarki wielkiej mocy Nitecore EC20. Jej klasa wodoszczelności wynosi IPX8 – to oznacza, że latarka bez szwanku zniesie zanurzenie permanentne na głębokości do 2 metrów w zbiorniku wodnym. To pozwoli nam śmiało sforsować niejedną rzekę. Mierząca 12,8 cm latareczka posiada zasięg skuteczny 222 metrów. Oferuje ona ponadto cztery tryby światła i maksymalny czas pracy 300 godzin w najsłabszym trybie. Atutem latarki jest zasilanie: można stosować zarówno akumulator jak i baterie – co oznacza, że gdy wyczerpie się energia w pierwszym mamy rezerwę w tradycyjnym ogniwie! Nie jest to jedyna latarka z serii Explorer z wysoką klasą szczelności i przydatnymi funkcjami, których jest w niej znacznie więcej.

Ledowe latarki z funkcją Beacon – czyli jak ją znaleźć, gdy jest wyłączona i jest ciemno

 

Załóżmy, że budzimy się w środku nocy. Obudził nas jakiś hałas, a my zaspani i zdezorientowani po dłuższej chwili przypominamy sobie, że od tygodni wędrujemy przez dzikie ostępy i nie śpimy w bezpiecznym łóżku tylko w namiocie. Musimy szybko sprawdzić, czy w pobliżu obozu nie kręci się jakieś zwierzę lub nieproszeni goście. Próbujemy namacać telefon, ale nie potrafimy, zaczynamy panikować i nie wiemy co się wokół dzieje… Właśnie dlatego potrzebna jest minimalna, wręcz znikoma ilość światła do lepszej orientacji w takich sytuacjach. Zapewnia ją funkcja Beacon w latarkach od Nitecore. Mała świecąca lub migająca dioda w wyłączonej latarce wystarczy, aby szybko po nią sięgnąć, bez zamieszania i przewalania całego namiotu. Taką funkcję posiada na przykład świetnie leżąca w dłoni ledowa latarka Nitecore EA45S. Gdy jest ona wyłączona, jej przycisk miga łagodnym, niebieskim światłem. Funkcja zużywa niewiele mocy i pozwala zaoszczędzić nerwowego szukania. Ponadto sprzęt oferuje pięć trybów pracy i maksymalny czas świecenia 416 godzin. Latarka oprócz tego wytrzyma upadek z dwóch metrów wysokości i nigdy się nie przegrzeje dzięki dobremu systemowi odprowadzania ciepła.

Funkcję Beacon oferuje również model ledowej latarki EA41 Explorer i jest ona zlokalizowana na jej przycisku. Ten model posiada zasięg skuteczny 335 metrów, pięc trybów pracy, szczelność IPX8 oraz 400 godzin czasu pracy w najniższym trybie jasności i wiele innych. Ten model obsłużymy jednym przyciskiem, a do wyboru mamy zasilanie bateryjne lub akumulatorowe.

 

 

Funkcja SOS w latarkach Nitecore Exlorer – czyli, gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem

 

Nawet najlepiej przygotowana wyprawa może się nie powieść. Czasami warunki atmosferyczne takie jak zamieć śnieżna mogą sprawić, że utkniemy w miejscu. Nawet jeśli skończyła się równie niespodziewanie, jak się zaczęła, to faktem jest, że w czasie przymusowego postoju również zużywa się zapasy. Gdy plan się sypie, nie wolno nam ryzykować – trzeba zawrócić, a w razie konieczności wezwać pomoc. Jeśli już zdobyliśmy się na to ostatnie i czekamy na śmigłowiec, powinniśmy zadbać o to, aby ekipa ratownicza nas zauważyła. Tutaj sprawdzi się gotowy sygnał S.O.S., w który powinna być wyposażona nasza latarka LED. W serii Explorer od Nitecore zdecydowana większość modeli posiada tą funkcję, tak jak w latarce ledowej na akumulator ( i na baterie) Nitecore EC23. Jej atut to 225 metrów zasięgu, pięć trybów jasności i maksymalny czas pracy wynoszący 330 godzin nieprzerwanego świecenia. Również ten model posiada najwyższą klasę wodoszczelności IPX8 oraz funkcję Beacon. Z taki sprzętem można znacznie ułatwić akcję ratowniczą i w porę ulotnić się z niebezpiecznego obszaru.

 

Jak widzimy zaawansowane funkcje w latarkach Nitecore Explorer mogą być niesamowicie przydatne. Większość z nich posiada również opcję do samoobrony w ramach światła stroboskopowego, którego można użyć przeciw dziki zwierzętom w razie zagrożenia. Czy te latarki są drogie – to zależy. Ceny w tej serii wahają się od 200 do ponad 300 złotych i więcej, ale w tym przedziale można znaleźć latarkę, która posłuży nam wiele lat i jeszcze więcej ułatwi. Jeśli prowadzimy tak intensywny tryb życia, jak podróżnicy lub alpiniści to obowiązkowo musimy uzupełnić nasz ekwipunek o porządną latarkę ręczną.